nyheter
Klagestorm på telefonsalg
Forbrukerombudet har aldri tidligere mottatt så mange klager som i 2004. Totalt ble det registrert 7238 nye saker i fjor, en økning på 33 prosent fra året før. I ni av ti markedsføringssaker som ble behandlet, ble reklamen funnet ulovlig.
Det var en betydelig økning i klager på negativt salg. Mange forbrukere reagerer på at de etter telefonsalghenvendelser får tilsendt varer de ikke har bestilt. Etter markedsføringsloven er det forbudt å kreve betaling for varer og tjenester, eller levere varer og tjenester med krav om betaling, uten etter avtale.
Forbrukerombudet fikk også i fjor mange klager på uønsket reklame. Det gjaldt særlig overtredelser av forbudet mot å sende markedsføring via e-post og til mobiltelefon uten å innhente samtykke fra mottaker på forhånd.
86 prosent av de nye sakene gjaldt klager fra privatpersoner, mens fem prosent var basert på henvendelser fra næringsdrivende. Stadig flere klager til Forbrukerombudet via e-post.
Nylige artikler
Det kan bli streikesommer i flytrafikken
Høyre vil kutte oljepengebruken – advarer Ap
Lederutvikling i hverdagen
Den haugianske arven i møte med kunstig intelligens
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?