Næringsliv
Kongsberg Gruppen har visst om korrupsjonsmistankene
… men de konkluderte selv med at det ikke var grunnlag for å gå videre med saken.
Tirsdag gikk Økokrim til aksjon mot Kongsberg Gruppen, på grunn av mistanker om at våpengiganten var involvert i korrupsjon. Det er tatt ut siktelse mot én person som fortsatt jobber i selskapet.
Dagens Næringsliv skriver at konsernsjef Walter Qvam har innrømmet at konsernledelsen har visst om korrupsjonsmistankene i forbindelse med virksomheten i Romania. Selskapet hyret derfor inn revisjonsfirmaet PWC, og konkluderte etter granskningen at det ikke var grunnlag for å få videre med saken. Hovedgrunnen var at de ikke klarte å komme til bunns i mistankene, siden de mistet sporet av pengene i såkalte skatteparadiser.
– Det var et uklart faktagrunnlag. Det var selvsagt bredere og mer innholdsrikt etter et år enn da vi startet, da det var rykter. Det vi var på jakt etter å finne ut gjennom denne granskningen var om det kunne finnes spor av faktiske overføringer av penger, for eksempel, eller annen type virkelig beviselige aksjoner, sier Qvam til Dagens Næringsliv.
Qvam fastholder overfor avisen at selskapet bare fant indisier, og at de ikke klarte å finne mer.
Kongsberg Gruppen har sikret kontrakter verdt 1,4 milliarder kroner i Romania fra slutten av 1990-tallet og frem til 2008.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?