Samfunn
Kongsberg kommune erkjenner klimatisk nødsituasjon
Et enstemmig Kongsberg kommunestyre erkjente onsdag at verden er i en klimatisk nødsituasjon. Nå vil kommunen følge opp sine klimamål nøye.
I vedtaket, som kom etter interpellasjon fra to representanter i henholdsvis MDG og SV, står det at kommunestyret i Kongsberg «erkjenner at verden er i en klimatisk nødsituasjon», og at kommunen har «satt klare mål i kommuneplanen mot 2030», skriver Laagendalsposten.
I vedtaket heter det videre at de vil «gi et målbart bidrag til Norges arbeid for å nå klimamål som uttrykt i klimaforliket», samt «nøye følge opp utviklingen gjennom kommunens årlige klimaregnskap og eventuelt foreslå nye tiltak dersom nødvendig».
I mai erklærte Storbritannia og Irland klimakrise, og tilsvarende erklæringer har kommet i Sveits og Canada. I Norge har det vært underskriftskampanjer for å få Stortinget og lokale myndigheter til å gjøre det samme.
I juni erklærte også Hedmark fylkeskommune klimakrise, men Kongsberg kommune nøyer seg altså med å kalle det en nødsituasjon.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt