Samfunn
Koronatiltakene kan bli opphevet i slutten av september
Enmetersregelen og øvrige innenlandske koronatiltak kan bli fjernet i løpet av september, opplyser regjeringen til VG.
– Slik det ligger an nå, er det når alle har fått to doser i slutten av september. Da vil det være mulig å leve normalt, uten enmetersregelen og andre innenlandsbegrensninger, men hvor vi må ha økt beredskap i samfunnet vårt for nye truende virusvarianter, og hvor vi raskt må kunne innføre tiltak, smittespore og stanse spredning, sier helseminister Bent Høie (H) til VG.
Det betyr at man i løpet av høsten trolig kan leve et normalt liv, slik det var før koronapandemien.
– Ja, det kommer i løpet av denne høsten, trolig i slutten av september, kanskje enda litt raskere hvis vi får tak i flere vaksiner, sier Høie.
Høie sier vaksinering vil trumfe smitte i vurderingen av full gjenåpning.
28. juli utsatte regjeringen trinn fire av gjenåpningen i to uker. Årsaken var usikkerheten rundt deltavarianten og økt smittespredning både i Norge og internasjonalt. Da varslet regjeringen at en ny vurdering om trinn 4 vil skje i midten av august.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere