Næringsliv
Korrupte Russland
Det er vanskelig å drive forretning i Russland uten å komme borti noen form for korrupsjon. Slik beskriver direktør Hans Jochum Horn i Russlands største investeringsbank, Renaissance Capital, dagens Russland.
Mens korrupsjonen i det private næringslivet i Russland går ned, øker den innen statlig virksomhet. Undersøkelser Verdensbanken har gjort viser at bedrifter som har vært utsatt for forsøk på bestikkelser er tidoblet på fire år, og utgjør over 300 milliarder dollar. 78 prosent av bedriftene oppgir at de har vært utsatt for forsøk på bestikkelser.
- Det er snakk om vanvittige summer, og et system det er vanskelig å gjøre noe med, sier Horn. Ifølge Horn er lovverket godt nok, men rettsapparatet fungerer ikke slik det skal.
Det russiske markedet er i en rivende økonomisk utvikling. Utenlandske investeringer har tatt av, og vil i 2005 utgjøre 15 milliarder kroner. Veksten på mellom sju og ti prosent de siste årene gjør at Russland er i ferd med å ta igjen store økonomier som Tyskland. Store markeder lokker, mange vil være med på utviklingen.
- Det er nødvendigvis ikke slik at du oppdager korrupsjonen direkte, ofte gjøres avtaler gjennom en tredjemann. Det du kan se det på, er at det skjer en overprising av varen, sier han.
Horn var til stede på et næringslivsseminar i Oslo i regi av rådgivningsselskapet Vipe og Innovasjon Norge. Vipe tilbyr tjenester til næringslivet innen etikk og samfunnsansvar. Bankdirektøren mente at en av grunnene til at korrupsjonen får bre om seg, er mangelen på fri presse. I Russland er det ifølge Horn ikke mulig å drive noen form for kritisk journalistikk uten at det får konsekvenser.
- Hva er ditt råd til norske bedrifter som vil inn i dette markedet? Bør de holde seg hjemme?
- Det er enorme muligheter i Russland, og jeg vil ikke fraråde noen å forsøke seg der. Men jeg oppfordrer alle til å være forsiktige med alle avtaler som gjøres og å se seg godt for, sier han.
- Statoil og Hydro er med i sluttspurten om oppdrag på Shtokmannfeltet. Hvordan vurderer du det?
- Når det gjelder oppdrag i oljesektoren, mener jeg problemstillingen er annerledes. Russerne har bruk for kompetansen de norske selskapene innehar, og de vil få oppdrag i kraft av dette, sier Horn.
Nylige artikler
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Gud høyere opp på dagsordenen
Per Axel Koch går av som konsernsjef
Trekker YS inn i klagesak mot LO: – Utidig og helt uten fundament å koble YS til denne saken
Kommunene oppfyller ikke lovpålagte krav til sikkerhet
Mest leste artikler
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere