etikk og samfunnsansvar
Krever etisk handel
De som vil selge varer og tjenester til det offentlige, må snart dokumentere at de tilfredsstiller strenge, etiske regler – eller bli utelukket. Det står om 400 milliarder innkjøpskroner årlig.
– Jeg har satt i gang en utredning om vi skal pålegge offentlige innkjøpere å ta etiske hensyn, sier barne-, likestillings- og inkluderingsminister Audun Lysbakken (SV) til Dagens Næringsliv.
Dette for å fremme etiske krav overfor dem som leverer varer og tjenester til det offentlige. Den sektoren handler for om lag 400 milliarder kroner i året, mye av dette av private aktører.
– Vi vil sette en tydelig standard overfor det private næringslivet og vise at det er mulig, sier Lysbakken, og legger til at noe av inspirasjonen til dette arbeidet kommer fra selskap som Nidar og Friele, som satser på etiske innkjøp.
Etter det Dagens Næringsliv får opplyst i departementet kan utredningen være ferdig før årsskiftet og et skjerpet regelverk kan bli klart i 2012.
– Tiden er moden. Jeg er utålmodig etter å få resultater, sier Lysbakken.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Verdens beste vann
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Jan Tore Nygård om urealistiske krav i moderne rekruttering: Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret:
Tore Øvrebø: Fra OL-utøver til toppidrettssjef