Samfunn
Kringkastingssjefen stolt av NRK-underskudd
Tirsdag presenterte han årsregnskapet for 2015 som viser at inntektene til kringkastingsselskapet økte med 83 millioner kroner til 5,593 milliarder kroner.
Slipper avsetninger
I 2014 var de totale pensjonskostnadene i NRK på 435 millioner kroner. Ifølge kringkastingssjefen vil omleggingen til innskuddspensjon gi mer forutsigbarhet og lavere kostnader for NRK.
– Innbetalingen til ytelsesordningen svinger fra år til år, og du må beregne framtidige forpliktelser. I en innskuddsordning har du ikke denne problemstillingen. Det gjør at pensjonskostnadene blir lavere og helt forutsigbare, sier Thor Gjermund Eriksen.
Han anslår at de årlige pensjonsbesparelsene vil være mellom 100-200 millioner kroner i året. I tillegg slipper NRK regnskapsmessige avsetninger på opp mot 2 milliarder kroner i årene framover.
Etter budsjett
Driftsresultatet endte på minus 250 millioner kroner, men er også påvirket av engangskostnader til pensjon og omstilling. NRK kuttet 160 årsverk i fjor.
– Driftskostnadene i fjor var helt etter budsjett, og underskuddet er utelukkende knyttet til omleggingen av pensjon, sier Eriksen.
Ved utgangen av 2015 var det 2.020.000 lisensbetalere, en økning på 20.000 fra året før. Lisensinntektene steg med 141 millioner kroner i fjor.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt