Samfunn
Kringkastingssjefen stolt av NRK-underskudd
Tirsdag presenterte han årsregnskapet for 2015 som viser at inntektene til kringkastingsselskapet økte med 83 millioner kroner til 5,593 milliarder kroner.
Slipper avsetninger
I 2014 var de totale pensjonskostnadene i NRK på 435 millioner kroner. Ifølge kringkastingssjefen vil omleggingen til innskuddspensjon gi mer forutsigbarhet og lavere kostnader for NRK.
– Innbetalingen til ytelsesordningen svinger fra år til år, og du må beregne framtidige forpliktelser. I en innskuddsordning har du ikke denne problemstillingen. Det gjør at pensjonskostnadene blir lavere og helt forutsigbare, sier Thor Gjermund Eriksen.
Han anslår at de årlige pensjonsbesparelsene vil være mellom 100-200 millioner kroner i året. I tillegg slipper NRK regnskapsmessige avsetninger på opp mot 2 milliarder kroner i årene framover.
Etter budsjett
Driftsresultatet endte på minus 250 millioner kroner, men er også påvirket av engangskostnader til pensjon og omstilling. NRK kuttet 160 årsverk i fjor.
– Driftskostnadene i fjor var helt etter budsjett, og underskuddet er utelukkende knyttet til omleggingen av pensjon, sier Eriksen.
Ved utgangen av 2015 var det 2.020.000 lisensbetalere, en økning på 20.000 fra året før. Lisensinntektene steg med 141 millioner kroner i fjor.
Nylige artikler
Støres «kjekt å ha»-plan for Norge
Støre vil ha opp farten i Norge: – Flere ting tar for lang tid
Dødt løp for Ap og Frp i ny måling – begge får 25 prosent
Trond Bentestuen ny direktør i Norsk Tipping
Akershus fylkeskommune drives med evighetsperspektiv
Mest leste artikler
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye
Iteras erfaringer med kriseledelse under Ukraina-krigen
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Høyres forslag om å avvikle fylkeskommunene: En ny retning for Norge