jobb og ledelse
Kvinnelige direktører taper lønnskampen
De mannlige konserndirektørene i ti av de største selskapene på Oslo Børs har i snitt rundt 900.000 mer i lønn og bonus enn sine kvinnelige kolleger.
Dét viser en gjennomgang Aftenposten har gjort av avlønning av ledere i konsernledelsen i ti av de største børsnoterte selskapene i Norge.
De 64 mannlige direktørene i avisens undersøkelse hadde i snitt litt over 2,5 millioner i grunnlønn, mens de kvinnelige direktørene hadde drøyt 1,9 millioner. De mannlige sjefens grunnlønn er 570 000 høyere enn kvinnenes. I tillegg får mennene i snitt over 600 000 i bonus, hvilket er mer enn dobbelt så mye som de kvinnelige sjefene får.
En av forklaringene på lønnsforskjellene er at lederjobber i stab generelt er dårligere betalt enn finansdirektørjobber og lederjobber med resultatansvar. Bare syv av de 21 kvinnene i undersøkelsen har driftsansvar.
Dette forklarer ifølge Aftenposten imidlertid ikke hele lønnsforskjellen. Blant konserndirektører som leder forretningsområder og har resultatansvar (43 menn og 7 kvinner) er lønnsforskjellen mellom menn og kvinner i snitt 220 000 kroner.
Nylige artikler
NHO: I tre bransjer har stemningen bedret seg
Ledende samfunnsøkonom mener de rikeste gir for lite – og at de mener for mye
Vi trenger flere prateklubber – men av en annen sort
Fredrik Solvang starter podkast – skal hete Duellen
3,7 millioner kroner samlet inn etter brannen i Krokstadelva
Mest leste artikler
LO/Ap-samarbeid til Høyesterett - strid om bevis i innleiesaken
Kunstig intelligens i norske virksomheter: KI handler om ledelse, ikke IT
Norske ledere advarer: Politisk ustabilitet, mangel på arbeidskraft og KI skaper uro i 2026
Gharahkhani kritiseres etter pride-terror: Debatt om moskeer, skeive og muslimske miljøer
Nicolai Andersen: Hvor sårbart skal Norge bli i KI-alderen? Derfor må vi ha kontroll og alternativer