Europa
Sadiq Khan og hans kone Saadiya smiler fornøyd etter å ha avlagt stemme ved borgermestervalget i London.
Stefan Wermuth / Reuters / NTB scanpix
Labour taper mindre enn spådd
Labour går ikke så kraftig tilbake som mange analytikere hadde spådd i lokalvalgene torsdag. Men partiet kan ende på tredjeplass i Skottland bak SNP og de konservative.
Etter at halvparten av stemmene var talt opp, ligger Labour an til å tape rundt 30 seter rundt om i landet. På forhånd mente noen analytikere at partiet kunne tape 150.
Men partiet er gått kraftig tilbake i Skottland og Wales. Ifølge Sky News ser de konservative ut til å vippe partiet av pinnen som største parti etter nasjonalistene i Scottish National Party (SNP), og BBC skriver at Labour til og med kan ende bak Liberaldemokratene.
SNPs leder Nicola Sturgeon på sin side erklærer en historisk seier i regionalvalget i Skottland.
Resultatene hittil tyder på at Labour holder fast på viktige regioner som Southampton, Norwich og Hastings, og Sadiq Khan er fortsatt favoritt til å bli ny borgermester i London. Resultatet i London ventes først fredag kveld.
Anti-EU-partiet UKIP har gjort det godt i lokalvalgene i England og håper også på framgang i Wales. I hele Storbritannia går UKIP fram med 12 prosentpoeng, mens Labour taper 8 og de konservative 3 prosentpoeng.
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett
1 mnd
19,- 209,-
KJØP
Dagens Perspektiv med Samtiden
Nett og papir
3 mnd
99,- 765,-
KJØP
Nylige artikler
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Jordens ressurser er brukt opp for i år
KI-strategien lykkes ikke før folk faktisk endrer måten de jobber på
Øystein Eriksen Søreide: Norge har en utfordrende avhengighet av utenlandsk infrastruktur
Noen som jobber nesten alltid – heldigvis
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen