Annonse
internasjonalt eu
Lager trøbbel for Støre
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) kjemper mot Senterpartiet, som vil at brasilianske og kinesiske forskere skal vurdere EØS-avtalen og komme opp med alternativer til denne avtalen.
Annonse
- Det er ikke aktuelt å utrede alternativer til EØS-avtalen nå. Det får Stortinget eventuelt be om etter at utredningen er foretatt, sier Støre til Aftenposten.For Stortinget har vedtatt at den 15 år gamle EØS-avtalen skal evalueres. Det skal et forskningsbasert utvalg gjøre. Sp er imot EØS-avtalen. I helgen vedtok partiets landsstyre at også alternativer til EØS-avtalen må vurderes. Sp kan tenke seg forskere fra Brasil og Kina til å gjøre den jobben - for å sikre objektivitet. - Jeg har merket med Sps innspill. Men dette er en diskusjon vi tar i regjeringen basert på mandatet for utredningen som ligger i Soria Moria, sier Støre til Aftenposten. SV, som også er mot EØS-avtalen, synes tanken om forskere fra andre verdensdeler er interessant, og at alternativer er helt nødvendig.
Nylige artikler
YS ser mulighet for et godt lønnsoppgjør etter ny konjunkturrapport
Måling: Russere føler seg omringet av fiender
Forventer de største demonstrasjonene i USAs historie
Norge er annerledeslandet også i arbeidslivet
Konfliktløsningens tapte mulighetsrom
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess