Samfunn
Landsmøtevedtak kan ikke frata regjeringen ansvaret
– Det kan ikke være slik at et landsmøtevedtak fratar regjeringen det selvstendige ansvaret for å vurdere Norges interesser, sier Kristelig Folkepartis Dagfinn Høybråten.
Høybråten er enig med flertallet på Arbeiderpartiets landsmøte i sak, men understreker at det ikke er Aps landsmøte som avgjør viktige nasjonale spørsmål for Norge. Han sier at et landsmøte ikke kan forutse alle konsekvensene ved å si nei til direktivet.
– Dette forutsetter en prosess som følger av prosedyrene i EØS-avtalen. Å ta i bruk reservasjonsretten må være siste utvei, sier Høybråten, som er en sterk tilhenger av EØS-avtalen, til NTB.
Han mener postdirektivet berører kjernen i EØS-avtalen og at det kan få alvorlige konsekvenser dersom Norge ikke implementerer avtalen.
– I verste fall kan det sette deler av avtalen ut av spill. Regjeringen har en stor jobb å gjøre for å komme best mulig ut av denne situasjonen, sier Høybråten.
– Kan få alvorlige konsekvenser
Høyres leder Erna Solberg er heller ikke i tvil om at landsmøtevedtaket kan få alvorlige konsekvenser for hele EØS-avtalen fordi postdirektivet handler om sentrale elementer som fri flyt av tjenester.
– Vi krever at regjeringen raskest mulig redegjør for Stortinget om hvilke konsekvenser det vil kunne få for EØS-avtalen og hva kostnadene vil bli dersom Norge reserverer seg mot direktivet, sier Solberg.
Hun mener det er vanskelig å forutse hva konsekvensene vil bli dersom reservasjonsretten tas i bruk, utover at det da er sannsynlig at Posten vil bli stengt ute fra markedene i de landene som implementerer direktivet.
– Til beste for landet
I Senterpartiet og Sosialistisk Venstreparti er man derimot ikke i tvil om at regjeringen er bundet av vedtaket fra helgens landsmøte.
Sp-leder Liv Signe Navarsete bruker distriktspolitiske argumenter når hun sier nei til direktivet. Hun slår fast at innføring av direktivet ville blitt en spesielt vanskelig sak, ikke minst distriktspolitisk.
– Bruk av reservasjonsretten er den sikreste og mest langsiktige løsningen for å sikre lik porto og like posttjenester til beste for folk og næringsliv i hele landet, sier hun. (©NTB)
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap