Samfunn
Lavere strømeksport i år enn snittet de siste ti årene
Norge har eksportert mindre strøm så langt i år enn snittet de siste ti årene, og eksporten har falt kraftig i august, i takt med mindre vann i magasinene.
Tall som E24 har hentet ut fra nettoperatøren Statnett, viser at nettoeksporten fra nyttår og fram til utgangen av august var 10,8 terawattimer (TWh), mens snittet de siste ti årene er en nettoeksport på 11,1 TWh.
– Eksporten i 2021 har vært ganske normal, vil jeg si. Eksporten så langt i år er på samme nivå som i fjor, da strømprisene var rekordlave, mens prisene nå er rekordhøye, sier kommunikasjonsdirektør Henrik Glette i Statnett til avisen.
NVEs vannmagasinstatistikk viser at norske vannmagasiner nå har en fyllingsgrad på 65 prosent. Medianen på denne tiden av året de siste ti årene har vært 82 prosent. På samme tid i fjor var magasinfyllingen på hele 91 prosent.
Siden uke 26 har magasinfyllingen ligget lavere enn medianen, dermed har norske strømprodusenter hatt mindre strøm til salgs enn vanlig i juli og august.
Tallene fra Statnett, som har ansvar for driften av de 17 strømforbindelsene fra Norge til utlandet, viser at norsk krafteksport avtok mye fra juli til august i år. Det ble eksportert 1,17 TWh kraft i august i år, mot 2,4 TWh på samme tid i fjor.
Den norske kraftproduksjonen ligger på rundt 150 TWh årlig. Vannkraft pleier å utgjøre omkring 90 prosent av produksjonen.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Gazakomité avviser å overta Gaza før israelsk tilbaketrekking
Hashim Abdi ber muslimske miljøer ta oppgjør etter terrorangrepet i Berlin