Annonse
Samfunn
Ledige plasser på 23 lærerutdanninger
23 av landets studiesteder som tilbyr grunnskolelærerutdanning, har tomme studieplasser.
Annonse
13 av studiene utdanner lærere for 1.–7. trinn, mens ti utdanner lærere for 5.–10. trinn, viser tall Khrono har hentet inn.
Ved Nord universitet er 131 av de 300 studieplasser fordelt på sju studieprogram ledige. Dette gjelder grunnskoleutdanningene i Levanger, Mo i Rana og Bodø.
I Bodø er bare 19 av 60 studieplasser fylt ved grunnskolelærerutdanningen for 5.-10-trinn, mens for 1.–7. trinn er 14 av 40 plasser fylt opp.
– Generelt er det nedadgående søkertall til grunnskolelærerutdanningene hos oss og nasjonalt. Dette er bekymringsfullt. Regionen vår og landet vårt er helt avhengig av lærere i tiden fremover. Skolene er hjørnesteinsbedrifter i lokalsamfunnene, sier dekan Egil Solli ved Fakultet for lærerutdanning, kunst og kultur.
Nylige artikler
Irans nye sterke leder – kanskje
Formuesskatt og borgerlig strid: Slik minner den danske valgkampen om den norske
De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye
Oljeprisen til værs – Naf krever avgiftskutt på drivstoff
Lønnsoppgjøret nærmer seg: Vi må tåle større forskjeller
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Ber lagmannsretten pålegge utlevering av LO-referater i bemanningsbyråsaken
Tilsyns-Norge: 14.450 ansatte – 70.000 tilsyn i året
KS krever nyttigere statlige tilsyn i kommunene