Samfunn
Legger tabbene på nettet
Feil og rutinesvikt ved Sykehuset Østfold i Fredrikstad sykehus skal ikke lenger holdes innen husets fire vegger. Nå skal tabbene legges ut på nett, sier sykehusdirektør Just Ebbesen.
– Vi ønsker mest mulig åpenhet. Vi tror at åpenhet kan gjøre at ansatte vil rette opp feil og lære av det som har skjedd, sier Ebbesen til VG.
I løpet av våren skal nettsiden være klar. Sykehuset Østfold vil med det være det første i landet som har en slik praksis. Tanken med en tabbe-side kommer fra studier av åpenhetskulturen ved blant annet Karolinske Universitetssjukhus og Akademiske Sjukhuset – begge i Sverige.
– Åpenhet er ofte forutsetningen for å avdekke feil. De virksomhetene som er flinkest til å avdekke feil, har også de beste forutsetningene for å rette opp og forebygge feil, sier jurist hos Helsetilsynet i Østfold, Morten Slettmyr.
– Vi følger med på erfaringene fra Sykehuset Østfold før vi eventuelt vurderer noe lignende, sier admin. dir. Siri Hatlen ved Oslo Universitetssykehus.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring