Samfunn
Leirstein ferdig i justiskomiteen
Flere endringer i stortingskomiteene underveis.
Frp-representant Ulf Leirstein skal ikke lenger møte i justiskomiteen på Stortinget. Fra før har han frasagt seg alle sine tillitsverv i partiet.
At Leirstein har trukket seg fra vervene som parlamentarisk nestleder og justispolitisk talsperson er i tråd med anbefalingene fra Fremskrittspartiets organisasjonsutvalg. Han har også trukket seg som leder av Moss Frp – og nå skal han altså helt ut av justiskomiteen.
– Leirstein er folkevalgt og sitter derfor på Stortinget i de neste fire årene. Han vil i løpet av kort tid bli flyttet til en annen komité, sier Frps parlamentariske leder Hans Andreas Limi til NTB.
Leirstein har også mistet vervet som leder av valgkomiteen i stortingsgruppa. Det er overtatt av Morten Wold, som sier komiteen har startet arbeidet med å finne en ny parlamentarisk nestleder og justispolitisk talsperson. I tillegg skal de to avgåtte statsrådene Solveig Horne og Per-Willy Amundsen plasseres i en stortingskomité.
– Vi ser ikke for oss omfattende endringer, men nødvendige justeringer som følge av at to statsråder kommer tilbake til stortingsgruppen, sier Wold.
Den mangeårige Frp-representanten Ulf Leirstein fra Østfold trakk seg i forrige uke fra sine verv i stortingsgruppa etter oppslag om at han skal ha sendt eposter med porno til unge gutter i FpU.
– Det har den siste tiden vært et enormt medietrykk. Jeg går ikke god for alt som presenteres, men jeg erkjenner å ha utvist dårlig dømmekraft og gått over streken, het det i en uttalelse som Leirstein sendte NTB da det ble kjent at han frasa seg vervene sine.
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv