Samfunn
Lien tror på gode nyheter i EUs «gasspakke
Olje- og energiminister Tord Lien sier han har fått signaler om at EUs energisikkerhetspakke vil være godt nytt for Norge.
EU-kommisjonens energisikkerhetspakke legges fram tirsdag. For Norge har det vært viktig å påse at EU fortsetter å være en sikker og stabil mottaker av norsk gass.
Ifølge Lien vil EU legge til rette for åpne markeder både på kjøper- og selgersiden. EU har også gitt signaler om at det skal satses på infrastruktur for gass, som igjen vil gi folk tillit til at gassen kommer fram.
– I tillegg blir jeg positivt overrasket når EU-kommisjonen og EU-parlamentet signaliserer at gass også blir viktig i skipstransportsektoren. Dette kan åpne muligheter for en hardt prøvd leverandørindustri på Vestlandet, sier han.
Paal Frisvold, Geelmuyden Kieses representant i Brussel, mener det ikke er ubetinget grunn til å glede seg ennå.
– Fram mot 2030 har EU et energieffektiviseringsmål på 27 prosent og innen 2050 skal EU være avkarbonisert. Framover øker arbeidet med energieffektivisering. Gass vil i dette bildet bare være en overgangsordning, sier han
Se også: Signal fra EU: Vi trenger like mye gass i 2030 som i dag
Nylige artikler
AfD revurderer Dexit-strategi
Er du en KI-robot – eller kanskje er du et menneske?
Brasil går til andre valgomgang etter overraskende Bolsonaro-seier
Når kuler og krutt erstattes av bits og bytes
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Statlige toppledere tjener langt mer enn i privat sektor