Samfunn
LO åpner for å utsette oljeutredning i nord
Landsorganisasjonen åpner for å utsette konsekvensutredning om oljeboring i nord, opplyser LO-leder Roar Flåthen.
Sosialistisk Venstreparti og Senterpartiet er motstandere av konsekvensutredning fordi partiene frykter det er første steget i en prosess med å åpne for oljeboring.
SV har foreslått å hente inn mer informasjon i saken, og LO-leder Roar Flåthen mener det kan være et steg i riktig retning, skriver Aftenposten.
– Kunnskapsinnhenting kan være en redningsplanke for regjeringen. Men da må informasjonen som blir hentet inn være relevant kunnskap for en senere konsekvensutredning. Hvis det er slik kunnskap som blir hentet inn, så må forslaget til SV være positivt, sier Flåthen.
Kompromisset han åpner for omfatter oljeboring i Lofoten, Vesterålen og Senja. Ifølge loven må alle områder som skal åpnes for oljevirksomhet, konsekvensutredes.
LO har tidligere bedt Arbeiderpartiet om å jobbe hardt for å få til en konsekevensutredning.
Flåthen mener at statsminister Jens Stoltenberg (Ap) nå står i en svært vanskelig situasjon ved at SV stiller ultimatum i Lofoten-Vesterålen-saken. Stotlenberg må derfor enten gi etter for SVs krav eller sprenge det rødgrønne regjeringsprosjektet.
– Det er en utfordring å komme gjennom denne saken slik at det rødgrønne prosjektet kan fortsette, samtidig som kunnskapsinnhentingen kan gå videre, sier Flåthen. (©NTB)
Les også:
Nylige artikler
Støre vil ha opp farten i Norge: – Flere ting tar for lang tid
Dødt løp for Ap og Frp i ny måling – begge får 25 prosent
Trond Bentestuen ny direktør i Norsk Tipping
Akershus fylkeskommunene drives med evighetsperspektiv
«Jeg tar fem minutter»: Når har ansatte krav på pause?
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Digitaliseringsminister Karianne Tung om kunstig intelligens: En vekker for Norges digitale fremtid
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye