Samfunn
Mange asylsøkere får opphold etter rettshjelp
I 2017 fikk 101 personer opphold i Norge etter rettshjelp fra NOAS. Dette er halvparten av personene som fikk svar fra utlendingsmyndighetene, etter at organisasjonen var engasjert i saken.
De fleste asylsøkerne som kontakter NOAS, har fått endelig avslag fra UNE. Et slikt vedtak er vanskelig å endre.
- LES OGSÅ: NOAS reagerer på asylpraksisen for unge
– NOAS avviser mange av sakene vi mottar, fordi vi mener det ikke er realistiske muligheter for å endre resultatet. Selv om vi kan være uenige i at det er gitt avslag i en sak, vil det ofte være vanskelig å få vedtaket omgjort. Asylsøkere som får saken avvist hos oss, får en forklaring på hvorfor vi ikke ser grunnlag for å gå videre med den, skriver NOAS på sine egne nettsider.
Halvparten fikk opphold
NOAS engasjerer seg i saker hvor det er gjort feil, hvor det foreligger ny informasjon av vesentlig betydning for saken, eller hvor det er prinsipielt viktig å utfordre utlendingsmyndighetenes praksis. De skriver da til UNE på vegne av asylsøkeren.
NOAS fikk svar fra UNE i sakene til 203 personer i 2017. Halvparten av dem fikk oppholdstillatelse etter at NOAS hadde engasjert seg i saken.
– Dette er mennesker som hadde rett til opphold i Norge, og som har fått denne retten oppfylt med bistand fra oss.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser