Nyskaping
Mange foretar sommeropprydning i økonomien
En million nordmenn velger å bruke av skattepengene til å betale ned gjeld. – Smart å rydde opp i økonomien når du får litt ekstra i juni, mener forbrukerøkonom.
Om lag 2,8 millioner nordmenn får over 31 milliarder kroner igjen på skatten i år og 22. juni starter utbetalingen til vanlige lønnsmottakere og pensjonister. Pengene kommer omtrent samtidig med feriepengene og med starten på sommerferien.
Ferie og forbruk
En undersøkelse Respons har gjort for SpareBank 1 viser at folk har mange planer for hvordan de skal bruke skattepengene. 28 prosent eller en million nordmenn vil bruke noe av skattepengene til ferie og reiser. 23 prosent eller 850.000 personer regner med at deler av skattepengene vil gå til vanlig forbruk.
– I år velger mange å ta seg råd til en velfortjent ferie. Det trenger vi og det skal vi unne oss. Derfor er det helt fint å bruke noen av skattepengene til å spe på feriebudsjettet, sier forbrukerøkonom Magne Gundersen i SpareBank 1.
Økonomisk sommeropprydning
Mange benytter juni måned til å foreta en sommeropprydning i økonomien. Ifølge undersøkelsen vil 28 prosent vil bruke av skattepengene til å betale gjeld. Helt på topp kommer sparing, noe hele 43 prosent eller 1,7 millioner nordmenn vil gjøre med noen av skattepengene i år.
– Når du får ekstra penger er det en god anledning til å gjøre opp gjeld og gamle regninger. Mange bruker skattepengene til både å rydde opp i økonomien og kose seg litt ekstra. Det forteller meg at nordmenn flest er ansvarlige i økonomien sin, sier Gundersen.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.