Samfunn
May med siste advarsel til folkevalgte om at brexit kan gå i vasken
Det er mer sannsynlig at Storbritannia blir værende i EU enn at det går ut av unionen uten en skilsmisseavtale i boks, advarer statsminister Theresa May.
Innholdet i Mays tale til de folkevalgte mandag er gjengitt på forhånd på Sky News. Essensen er at om de ikke stemmer for hennes utkast til skilsmisseavtale med EU under avstemningen i parlamentet tirsdag, er det mer sannsynlig at brexit blir avlyst enn at Storbritannia går ut av EU uten avtale 29. mars.
Det er ventet at May vil tape avstemningen i underhuset med klar margin tirsdag.
Endret mening
Talen skal holdes mandag kveld i Stoke, kvelden før den skjebnesvangre avstemningen. Statsministerens budskap har tidligere vært at Storbritannia vil forlate EU den 29. mars i år uansett hva som skjer i tirsdagens avstemning.
Nå opplyser statsministerens kontor i Downing Street at May imidlertid har endret mening, basert på bevis fra forrige uke. Hun vil formulere dette i talen mandag og advare de folkevalgte mot å stemme mot avtalen hun har forhandlet fram, og si at konsekvensene av å gå for en «no deal»-løsning kan bli at det ikke blir noe brexit i det hele tatt.
Plikt til å fullføre
Ifølge May vil det kunne bli katastrofalt for britisk demokrati om politikerne mislykkes i å gi folket brexit, etter at et flertall stemte for å forlate EU i folkeavstemningen.
– Vi har alle plikt til å fullbyrde resultatet av folkeavstemningen, er Mays budskap.
– Hva om vi befant oss i en situasjon der parlamentet prøvde å ta Storbritannia ut av EU, imot en folkeavstemning for å bli værende? Det ville få katastrofale følger for folks tro på den demokratiske prosessen og politikerne, sier May.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania
Verdens beste vann