Samfunn
Mener ja-siden mangler ledere
Tidligere Høyre-statsråd Kristin Clemet er ikke overrasket over at ja-siden strever i EU-saken.
Til og med flertallet av Høyres velgere er nå imot EU-medlemskap, hvis vi skal tro en meningsmåling som avisa Nationen presenterte i helgen. Der sier 55 prosent av partiets velgere nei til EU.
Kristin Clemet, som av mange blir ansett som en av høyresidens viktigste ideologer, er ikke overrasket. – Politikk handler om å gå foran og lede. Når ingen tør å ta et slikt ja-lederskap i Norge, tror jeg ikke ja-siden kommer til å bevege seg, sier Clemet til Nationen. Hun er ikke optimistisk på ja-sidens vegne på kort sikt, og tror det må en krise til for å utløse et slikt lederskap på ja-siden som hun etterlyser.
Clemet får støtte fra Aps Anette Trettebergstuen.
– Hun har rett. Så lenge vi har to regjeringsalternativer med en selvmordspakt på EU, så er saken død. Verken Høyrefolk eller Ap-folk agiterer for EU-saken, sier hun. (©NTB)
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.