Samfunn
Mener UNE ikke forstår alvoret i Etiopia
En rekke organisasjoner mener Utlendingsnemnda (UNE) tar for lett på situasjonen i Etiopia. Organisasjonene planlegger en heldagskonferanse for å gå gjennom alle avslagene til de rundt 50 etiopierne som søkte tilflukt i Oslo domkirke.
– Det har vært en forverring i Etiopia de siste årene som vi ikke ser reflektert i praksisen til Utlendingsnemnda, sier Rune Berglund Steen i Antirasistisk Senter til NTB.
Sammen med Norsk organisasjon for asylsøkere (NOAS), Selvhjelp for innvandrere og flyktninger (SEIF), Kirkens Bymisjon og Mellomkirkelig Råd planlegger organisasjonen en heldagskonferanse i slutten av mars om utlendingsmyndighetenes vurderinger av situasjonen i Etiopia.
– Vi mener vi ser altfor mange uriktige avslag for denne gruppen. I 2009 var det kun 14 av 380 etiopiere som fikk innvilget sin søknad. Det synes vi er urovekkende få, sier Berglund Steen, som sier de under konferansen vil gå inn og vurdere de ulike avslagene.
Det lyktes ikke NTB å få en kommentar fra UNE-direktør Terje Sjeggestad tirsdag kveld.
Møter
Et møte mellom etiopierne og Utlendingsdirektoratet (UDI) vil finne sted torsdag denne uka klokka 13 i Bispegården i Oslo. 28. februar er det planlagt et møte mellom etiopierne og representanter for FNs høykommissær for flyktninger.
Det er ikke kjent når møtet med UNE vil finne sted.
– Slitne og fortvilte
Advokat Cecilie Schjatvet, som har tatt på seg å se på etiopiernes sak, sier til NTB at de er slitne og fortvilte. Hun hadde kontakt med flere i ledergruppa deres tirsdag, dagen etter at de siste 30 av dem gikk med på å forlate kirken og ble plassert på to mottak i Oslo.
– De ser fram til møtene de skal ha med UDI, UNE og FNs høykommissær for flyktninger. Ellers er de opptatt av at de gjerne vil gjøre nytte for seg. De ønsker seg arbeidstillatelse og en sikkerhet for ikke å bli sendt ut før det blir nærmere klarlagt hva uenighetene mellom dem og myndighetene består i, forteller hun. (©NTB)
Nylige artikler
– Tjenende ledelse er krevende, men effektivt
Makt ikke viktigst i lederskap
«Tjenende lederskap», der ansatte settes først, var negativt for lønnsomheten
Rekordmange studerer ved fagskole
Forsvarsbudsjettet øker kraftig – mens diplomatiet slankes
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv