Annonse
Samfunn
Mer til militær innsats i Afghanistan
Norge vil neste år bruke 380 millioner kroner mer på militæroperasjonen i Afghanistan enn på den sivile innsatsen i landet. For tre år siden var bevilgningene på likt nivå.
Annonse
I forslaget til neste års statsbudsjett settes det av 1,13 milliarder kroner til det norske bidraget til NATO-styrken ISAF og støtte til den afghanske hæren.
Totalforbruket til sivile formål vil bli på 750 millioner kroner, en sum som er uendret siden regjeringen i 2008 trappet opp den sivile bistanden, skriver Klassekampen.
Det har vært et politisk mål å ha tilnærmet likevekt mellom militære og sivile bidrag.
– Det er beklagelig at gapet mellom militær og sivil pengebruk blir for stort. Det viser at regjeringens politiske mål er i ferd med å bli oppgitt, mener generalsekretær Elisabeth Rasmusson i Flyktninghjelpen. (©NTB)
Nylige artikler
Ber lagmannsretten pålegge LO å legge fram møtereferater
Når geopolitisk usikkerhet blir et lederansvar
Varsling – når riktig prosedyre gjør mennesker syke
SSB beklager feil – ingen «ungdomsboom» i landbruket allikevel
Regjeringen lover å kjempe mot strømavgift fra EU
Mest leste artikler
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Høyest lønnsvekst i industrien i 2025: Hva betyr det for årets oppgjør?
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?