Samfunn
Merkel sier at Tyskland og Frankrike er enige om EU-reformer
Tysklands statsminister Angela Merkel hilser velkommen det hun kaller en dyp enighet mellom Tyskland og Frankrike om EUs framtid.
– Det er bred enighet mellom Tyskland og Frankrike om disse forslagene, men vi må selvsagt arbeide med detaljene, sa Merkel til pressen i forkant av en middag blant stats- og regjeringssjefene i unionen.
Temaet under arbeidsmiddagen var de mange reformene som Macron lanserte under sin bredt anlagte tale tirsdag. Her oppfordret den 39 år gamle franske presidenten sine medspillere i EU til på nytt å forplikte seg til fellesskapet og løfte EU opp fra brexitdepresjon, økende populisme og migrantkrise.
Merkel, EUs mektigste statsleder, sa at Macrons tale, og den som kommisjonspresident Jean-Claude Juncker holdt om samme tema, ga ny impuls til reformarbeidet i EU, spesielt i landene i eurosonen.
Macrons forslo en skikkelig utlufting og fornyelse i EU etter at brexit og utmeldelsen av Storbritannia er tilbakelagt. Han vil ha en finansminister for hele euroområdet, et felles budsjett og en felles nasjonalforsamling for de 19 landene som bruker euro.
Dessuten foreslo Macron opprettelsen av en innsatsstyrke som skal samarbeide med de nasjonale forsvarsstyrker.
Nylige artikler
Sløseri på toppen, snikrasjonering på bunnen
Har inngått sluttavtale – får ikke attest
Kvinneandelen blant styreledere i statens selskaper faller for tredje år på rad
Samferdselsministerens overkjøring av Statens vegvesen
Når blir ledelse manipulasjon?
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Tom Karp om sterke ledere: Derfor utfordres demokrati og ledelse nå