Næringsliv
Microsoft kjøper Nokia
Nokia selger sin mobiltelefonvirksomhet til Microsoft for 5,44 milliarder euro, opplyser selskapene.
Handelen må imidlertid først godkjennes av Nokias aksjonærer og myndighetene, ifølge nyhetsbyrået TT. Salgssummen tilsvarer 44 milliarder kroner, og handelen kan være gjennomført tidlig neste år.
Samtidig som planen ble offentliggjort natt til tirsdag norsk tid, opplyste Nokia at selskapets toppsjef Stephen Elop går av. Han blir midlertidig erstattet av styreleder Risto Siilasmaa.
– Vi mener at denne handelen er den beste veien framover for Nokia og aksjonærene, sier han.
Avtalen innebærer at Microsoft får tilgang til Nokias patenter i en periode på ti år. Nokia ønsker selv å konsentrere seg mer om nettverksinfrastruktur.
– For Microsoft er dette et modig skritt inn i framtida og den neste store fase i vår forandring, sier det amerikanske selskapets toppsjef Steve Ballmer. Han varslet nylig at han kommer til å gå av som toppsjef i selskapet i løpet av et år.
Om lag 32.000 Nokia-ansatte, av dem 4,700 i Finland, blir trolig overført til Microsoft.
Finske Nokia var tidligere verdens største produsent av mobiltelefoner.
Nylige artikler
«Vi må ta en prat ...» Hvordan bli flinkere til å ta de vanskelige samtalene
Hvis du må følge opp alt: Har du ansatt feil, eller leder du feil?
Alle trenger å være del av en flokk
Arbeidstilsynet advarer hotellbransjen
Når det som stjal energi på jobb blir til noe som motiverer
Mest leste artikler
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter
Jonsborg/Johansen: Hvordan psykologisk trygghet kan øke innovasjonsevnen i norsk arbeidsliv