Næringsliv
Microsoft kjøper Nokia
Nokia selger sin mobiltelefonvirksomhet til Microsoft for 5,44 milliarder euro, opplyser selskapene.
Handelen må imidlertid først godkjennes av Nokias aksjonærer og myndighetene, ifølge nyhetsbyrået TT. Salgssummen tilsvarer 44 milliarder kroner, og handelen kan være gjennomført tidlig neste år.
Samtidig som planen ble offentliggjort natt til tirsdag norsk tid, opplyste Nokia at selskapets toppsjef Stephen Elop går av. Han blir midlertidig erstattet av styreleder Risto Siilasmaa.
– Vi mener at denne handelen er den beste veien framover for Nokia og aksjonærene, sier han.
Avtalen innebærer at Microsoft får tilgang til Nokias patenter i en periode på ti år. Nokia ønsker selv å konsentrere seg mer om nettverksinfrastruktur.
– For Microsoft er dette et modig skritt inn i framtida og den neste store fase i vår forandring, sier det amerikanske selskapets toppsjef Steve Ballmer. Han varslet nylig at han kommer til å gå av som toppsjef i selskapet i løpet av et år.
Om lag 32.000 Nokia-ansatte, av dem 4,700 i Finland, blir trolig overført til Microsoft.
Finske Nokia var tidligere verdens største produsent av mobiltelefoner.
Nylige artikler
Lesekrisen politikerne medvirket til
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
– I kriser er det viktig at man faktisk handler
Slik kan arbeidslivet gi studenter relevant erfaring
Han hadde det overordnede lederansvaret under storbrannen på Stenseth
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Russland trapper opp krigen: Ukraina kan stå foran katastrofe