etikk og samfunnsansvar
Mister bevillingene
Siden år 2000 har 100 advokater mistet sin bevilling. Tallet har økt gradvis gjennom årene. Akkurat nå er minst ni advokater tiltalt eller straffet i alvorlige straffesaker.
Det viser en oversikt Aftenposten har laget.
– Utviklingen går helt klart i gal retning. Jeg er redd for det presset en del advokater utsettes for fra kriminelle miljøer. Det kan se ut som om ikke, alle advokater er forsiktige nok, at de slipper kriminelle for tett inn på seg og at de er villige til å gå deres ærend, sier styreleder i tilsynsrådet for advokatsaker, advokat Christian Bruusgaard.
– Saken er et ledd i påtalemyndighetens korstog mot advokater som gjør jobben sin, sier advokat Jon Elden i advokatselskapet Elden DA. Selskapet representerer flere advokater som er siktet eller tiltalt i ulike straffesaker.
– Det er viktig å operere med gode marginer for ikke å trå over grensen i arbeidet for klienten, sier Bruusgaard og avviser Eldens påstand.
Nylige artikler
Omkamper er ikke et tegn på svak ledelse – det er prisen for sterke fagmiljøer
20 helsedirektører har pendlerbolig – koster 3 millioner kroner i året
– Vi kan streike i månedsvis
Lokale SV-profiler misfornøyd med Bergstø – vil ha ekstraordinært landsmøte
Arbeidslivet er ikke rigget for Gen Z
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Arbeidslivet er ikke rigget for Gen Z
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen