etikk og samfunnsansvar
Mister bevillingene
Siden år 2000 har 100 advokater mistet sin bevilling. Tallet har økt gradvis gjennom årene. Akkurat nå er minst ni advokater tiltalt eller straffet i alvorlige straffesaker.
Det viser en oversikt Aftenposten har laget.
– Utviklingen går helt klart i gal retning. Jeg er redd for det presset en del advokater utsettes for fra kriminelle miljøer. Det kan se ut som om ikke, alle advokater er forsiktige nok, at de slipper kriminelle for tett inn på seg og at de er villige til å gå deres ærend, sier styreleder i tilsynsrådet for advokatsaker, advokat Christian Bruusgaard.
– Saken er et ledd i påtalemyndighetens korstog mot advokater som gjør jobben sin, sier advokat Jon Elden i advokatselskapet Elden DA. Selskapet representerer flere advokater som er siktet eller tiltalt i ulike straffesaker.
– Det er viktig å operere med gode marginer for ikke å trå over grensen i arbeidet for klienten, sier Bruusgaard og avviser Eldens påstand.
Nylige artikler
Støres «kjekt å ha»-plan for Norge
Støre vil ha opp farten i Norge: – Flere ting tar for lang tid
Dødt løp for Ap og Frp i ny måling – begge får 25 prosent
Trond Bentestuen ny direktør i Norsk Tipping
Akershus fylkeskommune drives med evighetsperspektiv
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Digitaliseringsminister Karianne Tung om kunstig intelligens: En vekker for Norges digitale fremtid
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye