Næringsliv
Møbelgründer mot strømmen
Portugisiske fliser og møbler av resirkulert regnskog. I et marked der møbelkjedenes masseproduserte varer dominerer, satser Anne Lise Falch Anfinsen på særpreg og gamle håndverktradisjoner.
Sommeren 2000: Familien Anfinsen er på vei hjem til Norge etter et sabbatsår i Portugal. Et massivt trebord på biltaket og en trailerlast med fliser følger med nordover. Anne Lise Falch Anfinsens drøm om å starte for seg selv er i ferd med å bli virkelighet.
Det ble ikke bare med tanken. I snart tre år har Anfinsen drevet firmaet TerraArt, eller jordkunst, som på navnet betyr på norsk.
- Kvalitet, originalitet og respekt for naturen er viktige stikkord for produktene mine, forklarer Sandneskvinnen.
Møblene hun selger stammer fra Brasil. En belgisk møbelprodusent kjøper opp gamle låver og hus, og lar det antikke treverket leve videre i nye former. Flisene kommer fra Portugal, og noen er spesialdesignet for det norske markedet.
- Både møblene og flisene er helt unike. På trebordene kan det av og til være malingsrester på undersiden, eller merker etter nagler. Mange av flisene males for hånd. Produktene har en helt spesiell utstråling, sier Anfinsen.
Selv om responsen ute blant folk har vært overveldende positiv, sliter hun likevel med å få salget til å ta seg opp.
- Mange butikker har vært interesserte i å ta inn varene, men det har dessverre vist seg at veien fra tanke til handling er lang, forklarer hun.
Det er ikke noe enkelt marked Anfinsen har begitt seg ut på. De alle fleste nordmenn drar nemlig til møbelkjeder som IKEA eller A-møbler når hjemmet skal fornyes. De som styrer unna møbelkjempene, har nok av butikker å velge mellom. Selv i den smale nisjen Anfinsen opererer innenfor, er det trangt om plassen.
- Jeg startet helt på bunnen i en bransje som var fullstendig ny for meg. Det har vært vanskeligere enn jeg trodde. Jeg trodde nok tingene skulle selge seg litt mer selv, men jeg har innsett at hvert eneste salg krever masse jobb. Det har vært tungt å komme i gang, forteller møbelgründeren, som tidligere har jobbet i blant annet oljebransjen.
Hun har også fått seg en del overraskelser i løpet av de to årene hun har holdt på.
- «Europrismentaliteten» er sterkere enn jeg var klar over. Folk skal ha alt på salg, og er ikke så opptatt av om tingene varer. Jeg klarer ikke å slå møbelkjedene på pris. Kvalitet koster penger, slår hun fast.
TerraArt leverer i dag møbler til butikker i Stavanger, Sandnes, Kristiansand og Beitostølen. Flisene går blant annet til to forhandlere i Oslo.
Selv om møbelsalget har gått tregere enn forventet, har salget av fliser gått lettere. Gjennom Stenhuset og Arnesen & Wagle i Oslo har hun solgt fliser til restauranter i Oslo og Tønsberg, samt til oppganger i større bygårder.
Anfinsen legger ikke skjul på at livet med TerraArt til tider tar på.
- Som selvstendig næringsdrivende har jeg en utrolig fleksibel hverdag, og det er en stor fordel. Samtidig er det ingen tvil om at en jobb som min krever jerndisiplin. Skulle jeg gjort dette om igjen, ville jeg tatt med meg en partner. Det hadde vært fint med en medhjelper, forklarer hun.
Anfinsen har imidlertid vært svært bevisst på å skaffe seg et nettverk utenfor jobben.
- Jeg er leder av et kvinnegründer-nettverk,og del av en ressursgruppe for nyetablerte og småbedrifter i Stavangerregionen. Det er utrolig viktig at vi smågründere menger oss litt, utveksler erfaring og motiverer hverandre, sier Anne Lise Anfinsen.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen