Samfunn
Moderaterna og Kristdemokraterna vil danne regjering i Sverige
Moderaternas leder Ulf Kristersson vil prøve å danne regjering sammen med Kristdemokraterna, opplyser lederen for Riksdagen i Sverige.
Riksdagens talmann Andreas Norlén opplyste mandag at Kristersson vil forsøke å få en slik regjering godkjent av de svenske folkevalgte.
Ifølge det svenske nyhetsbyrået TT er det imidlertid ikke sannsynlig at Kristersson får flertall. Han risikerer dermed å bli den første statsministerkandidaten i Sverige i moderne tid som avvises av Riksdagen.
Etter det svenske valget i september stemte et flertall i Riksdagen for å avsette statsminister Stefan Löfven. Siden da har både Kristersson og Löfven mislyktes i å sette sammen en ny regjering - og nå gjør altså Kristersson et nytt forsøk.
Onsdag skal den svenske nasjonalforsamlingen stemme over hans nye regjeringsforslag. Men venstresiden vil ikke støtte ham, og det blir også vanskelig å få nok støtte på borgerlig side.
Både Liberalerna og Centerpartiet har tidligere varslet at de vil stemme nei til en borgerlig regjering som blir avhengig av Sverigedemokraterna for å få gjennomført politikken sin.
– Jeg har valgt å stille opp tross den åpenbare risikoen for ikke å bli godkjent denne gangen, sier Kristersson.
Moderaterna-lederen legger til at han føler seg forpliktet til å gjøre et forsøk.
Nylige artikler
– Tjenende ledelse er krevende, men effektivt
Makt ikke viktigst i lederskap
«Tjenende lederskap», der ansatte settes først, var negativt for lønnsomheten
Rekordmange studerer ved fagskole
Forsvarsbudsjettet øker kraftig – mens diplomatiet slankes
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv