børs og aksjetips
Myrseth satser på EDB
Stig. R Myrseth mener dataselskapet EDB er for lavt priset. Han satser penger her.
EDB la i dag frem rapporten for første kvartal. Myrseth sier at resultatet og guidingen var stort sett som forventet. Analysesjefen i Terra Markets har et kursmål for selskapet på 28 kroner.
- Fundamentalt fremstår EDB som tydelig underpriset med en P/E på 6,8 for i år fallende til 6,0 neste år. Etter vår mening kan de lave inntjeningsmultiplene ikke forsvares ut fra markeds- og resultatutsiktene som vi oppfatter som gunstige, sier Myrseth.
Oppkjøpskandidat
Myrseth, som blant annet satser på EDB i sin portefølje i Børsspeilet, sier også dette om selskapet:
- Etter et rolig fjorår planlegger mange bedrifter å oppgradere IT-systemene sine, og dette borger for økende ordreinngang i EDB og resten av bransjen fremover.
- Dersom Oslo Børs ikke er villig til å verdsette EDB, venter vi at andre gjør det. EDB fremstår som en oppkjøpskandidat i en IT-bransje som er i konsolidering.
- Vi venter at hovedaksjonær Telenor med 51 prosents eierandel selger om prisen er riktig.
- Hovedrisikoen er at EDB er nokså høyt giret og kan komme i brudd med lånebetingelsene i andre halvår. Motposten er at høy giring også gir stor oppside om markedsforholdene styrker seg.
Se her hva ekspertene i børsspeilet satser på.
Nylige artikler
EUs tvilsomme strev for å redde Ukraina
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen