Samfunn
Nå bor det 5.223.300 personer i Norge
Folketallet i Norge økte med 9.300 personer i løpet av årets første kvartal. Totalt er det nå registrert 5.223.300 innbyggere i landet.
Innvandringen til Norge var imidlertid lavere i denne perioden enn i samme periode i fjor. 14.496 personer er registrert som innvandret, mot 16.926 i samme kvartal i fjor. 8.736 personer er registrert som utvandret.
Befolkningsveksten er størst i Oslo. Deretter følger Akershus, Sør-Trøndelag og Østfold. Hedmark har det største fødselsunderskuddet. I dette fylket var det omtrent 200 flere som døde enn som ble født.
Oslo har også den høyeste innflyttingen fra utlandet og størst innenlandsk inn- og utflytting.
Antall arbeidsinnvandrere har minket, mens det er flere med flyktningbakgrunn. Nettoinnvandringen av personer fra Polen og Litauen er kraftig redusert. Det er fortsatt mange som innvandrer til Norge fra land i Europa, men det er også mange fra disse landene som utvandrer. Det er stor nettoinnvandring fra landene Syria, Eritrea, Afghanistan og Somalia. Asylsøkere uten oppholdstillatelse er ikke registrert i statistikken.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring