Samfunn
Nå sitter kvinnene på våpnene i Europa
I et historisk skifte er nesten alle de mest betydningsfulle forsvarsministrene som i dag møtes for å diskutere hvordan EU og NATO bedre kan samarbeide, kvinner.
Ifølge Politico trenger man ikke gå lenger tilbake enn til 2002 for at det kun var Finland av EU-landene som hadde en kvinne på toppen av forsvarsdepartementet.
Nå leder Ursula von der Leyen an i Tyskland og Sylvie Goulard i Frankrike, Roberta Pinotti i Italia, Maria Dolores de Cospedal i Spania, Jeanine Hennis-Plasschaert i Nederland og hos EU styrer Federica Mogherini.
Norge som selvsagt har kvinnelig forsvarsminister i Ine Marie Eriksen Søreide, har vært et foregangsland med hele fem kvinnelige forsvarsministre opp igjennom historien. Men på dette møtet er det bare NATO-sjef Jens Stoltenberg som er norsk.
På møtet skal det også diskuteres hvordan man skal gå videre med EUs hurtigreagerende styrker.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere