Næringsliv
Næringslivet roser Giske
Investor Stein Erik Hagen er blant dem som omfavner næringsminister Trond Giske for å vurdere å bytte formueskatt med eiendomsskatt. Ifølge statsminister Jens Stoltenberg har regjeringen ingen planer om det.
– Det er det mest næringsvennlige utspillet på flere år, sier Hagen til Dagens Næringsliv. Også investor Johan H.Andresen sier han stiller seg positiv, selv om han tror det er helt urealistisk rent politisk.
Giske har åpnet for å erstatte den omstridte formueskatten med en eiendomsskatt, forutsatt at også opposisjonen blir med på det. Regjeringen har imidlertid så langt stått hardt på at formueskatten må beholdes, ikke minst av fordelingshensyn. De borgelige partiene har gått inn for å fjerne den.
Til NRK i går kveld sa statsminister Jens Stoltenberg at regjeringen ikke har noen planer om å fjerne formueskatten, men at de ikke er mot en diskusjon om saken.
Hagen sier han er kritisk til Høyre-leder Erna Solbergs avvisning av å erstatte formueskatten med eiendomsskatten.
– Jeg synes det er trist, de må se hva det er mulig å få til, sier Hagen.
Formueskatten ga til sammen 14 milliarder kroner i inntekter i 2010 og den slår inn for formuer over 700.000 kroner.
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt