Næringsliv
Næringslivet roser Giske
Investor Stein Erik Hagen er blant dem som omfavner næringsminister Trond Giske for å vurdere å bytte formueskatt med eiendomsskatt. Ifølge statsminister Jens Stoltenberg har regjeringen ingen planer om det.
– Det er det mest næringsvennlige utspillet på flere år, sier Hagen til Dagens Næringsliv. Også investor Johan H.Andresen sier han stiller seg positiv, selv om han tror det er helt urealistisk rent politisk.
Giske har åpnet for å erstatte den omstridte formueskatten med en eiendomsskatt, forutsatt at også opposisjonen blir med på det. Regjeringen har imidlertid så langt stått hardt på at formueskatten må beholdes, ikke minst av fordelingshensyn. De borgelige partiene har gått inn for å fjerne den.
Til NRK i går kveld sa statsminister Jens Stoltenberg at regjeringen ikke har noen planer om å fjerne formueskatten, men at de ikke er mot en diskusjon om saken.
Hagen sier han er kritisk til Høyre-leder Erna Solbergs avvisning av å erstatte formueskatten med eiendomsskatten.
– Jeg synes det er trist, de må se hva det er mulig å få til, sier Hagen.
Formueskatten ga til sammen 14 milliarder kroner i inntekter i 2010 og den slår inn for formuer over 700.000 kroner.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap