Internasjonalt
Når de beste drar
Det er de unge og velutdannede som forlater kriserammede europeiske land. Når de beste drar, kan det bli verre for landene å komme seg på fote igjen.
Mange forlater nå Irland, Spania, Portugal og Italia på grunn av vanskelige økonomiske tider og høy arbeidsledighet. De fleste utvandrerne velger et annet europeisk land som reisemål, ikke minst Tyskland. Dette kommer fram i en artikkel i det danske «Ugebrevet A4», utgitt av Landsorganisasjonen i Danmark.
Så langt har ikke mange av fra disse landene kommet til Norge, selv om det har vært en økning de siste årene. Hit til landet er det fremdeles østeuropeere, og i særdeleshet polakker, som dominerer blant arbeidsinnvandrerne.
Fare for en tapt generasjon
Ungdommen rammes hardest av den stadig voksende arbeidsledigheten i flere EU-land. At Hellas og Spania i 2012 har en ungdomsledighet på over femti prosent, og at ledighetsratene i land som Portugal, Italia og Irland er over tretti prosent, gir grunn til å snakke om farene for en tapt generasjon.
Langvarig arbeidsledighet blant ungdom kan føre til marginalisering og utstøting, med store kostnader både for de unge selv og for samfunnet.
Les hele artikkelen i Velferd 2-2013. Elektronisk utgave kan kjøpes her.
Nylige artikler
Spår kraftig vekst i behovet for heldøgnsplasser
Politiet tar i bruk droner: – Kan lokalisere gjerningspersoner raskere
Starmer erkjenner nederlaget og trekker seg
Storbritannias statsminister Keir Starmer går av – ny etterfølger skal være på plass i september
Hvordan få god nok oversikt over ansattes arbeidstid?
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tom Karp om sterke ledere: Derfor utfordres demokrati og ledelse nå
Tom H. Skoglund: Når blir ledelse manipulasjon? Om påvirkning, etikk og Cialdinis prinsipper
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer