Samfunn
Navarsete vurderte aldri å trekke seg
Det var aldri aktuelt å trekke seg, sier Liv Signe Navarsete om Senterpartiets tunge tid det siste året.
Gavesaken, ulovlig partistøtte og målinger under sperregrensen er blant sakene som har ridd partiet det siste året.
– Det har vært tøft å stå i de stormene som har vært, og svare for det partiet må svare for uavhengig av min egen involvering i prosessene. Som leder er jeg ansvarlig for alt, og det ansvaret har jeg tatt, sier Navarsete til Bergens Tidende.
Men det var aldri var aktuelt å trekke seg, slik mange spekulerte i.
– Jeg har hele tiden tenkt på hva som er det beste for partiet. Å kaste partiet ut i en lederkamp i tillegg til alle andre kamper, hadde absolutt ikke vært det beste for partiet. Derfor har jeg tatt ansvar, sier Navarsete.
Hun har taklet verre kriser personlig tidligere. I 1992 ble hun enke med to små barn.
– Når du møter motgang blir du enten knekt eller sterkere. Uansett hvor viktig både partiet og det å være statsråd er, så blir det satt i perspektiv i forhold til å oppleve den krisen det er å miste noen nær deg. Jeg tror det er en av grunnene til at jeg klarer å beholde roen, sier Navarsete.
På det kommende landsmøtet vil den nye olje- og energiministeren Ola Borten Moe bli valgt til ny nestleder. Navarsete legger ikke skjul på at de ikke er enige om alt.
– Men forholdet vårt er veldig godt, på tross av det inntrykket enkelte medier har hatt lyst til å skape. Noe av det jeg synes har vært mest trist, er de løgnaktige påstandene om at jeg verken vil ha Marit Arnstad eller Ola Borten Moe opp og fram, sier Navarsete. (©NTB)
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen