Nyskaping
Nissan og E.ON inngår globalt elbilspartnerskap
Samarbeidets satsningsområder blir elbiloppladning, batterilagring og vehicle-to-grid tjenester
Det tyske energiselskap E.ON og bilprodusenten Nissan vil gjøre livet for elbilister lettere. Selskapene inngår nå et partnerskap for å dele internasjonale elbilerfaringer. Samarbeidets satsningsområder blir elbiloppladning, batterilagring og vehicle-to-grid tjenester.
I tillegg til å ha et av Nordens største ladenettverk til elbiler, er E.ON et av Europas største energiselskap. Nissan er med sine LEAF-elbiler en av verdens største elbilprodusenter.
– Partnerskapet er drevet av en felles ambisjon om å gjøre det lettere å være elbilist og elektrifisere persontransporten. Skal vi komme i mål med den grønne omstillingen, er det nødvendig at vi setter foten på gassen og blir bedre til å anvende energien vi har, sier Tore Harritshøj, adm. direktør i E.ON Danmark i en pressemelding.
Ifølge Harritshøj vil man i kraft av partnerskapet skape nye produkter og tjenester for elbilister.
Etter dansk modell
Partnerskapet mellem Nissan og E.ON er nytt på globalt nivå, men i Danmark har E.ON og Nissan over flere år samarbeidet for å få flere dansker til at kjøre elbil.
Når man i dag kjøper en elbil hos Nissan, får kunden automatisk en pakke hvor E.ON utstyrer kunden med ladeboks og muligheten for å lade ubegrenset i E.ONs nordiske nettverk og i egne hjem til en fast lav pris. Denne modellen skal etter planen rulles ut til Norge og andre europeiske land i nær fremtid.
For å utnytte E.ONs erfaringer innen solcelleproduksjon og energilagring, og Nissans vehicle-to-grid egenskaper, som gjør det mulig for elbiler å sende strøm tilbake til elnettet, vil man gjennom partnerskapet fokusere på å utvikle løsninger innen disse områdene.
Ved å optimere solcelleeiernes strømproduksjon og elbileiernes strømforbruk og kombinere det med smartere energilagring, kan det i fremtiden bli billigere å være både strømkunde og elbilist.
– I Norden er vi allerede i gang med å avdekke mulighetene for å flytte strømforbruket til de tidspunktene hvor strømpriserne er lave og hvor strømnettet har bruk for stabilisering. Partnerskapet med Nissan er et viktig skritt på veien for å etablere et mer intelligent energisystem, som også kommer sluttbruker til gode, sier Harritshøj.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen