Samfunn
Nordiske strømprodusenter tapte 1 milliard på tysk flaskehals
Dårlig tysk infrastruktur hindrer optimal bruk av grønn energi fra Norden.
Norge, Danmark og Sverige tapte til sammen om lag en milliard kroner i perioden mellom 2012 og 2014 som følge av at Tyskland ikke tok imot den nordiske strømmen. Det viser en undersøkelse utført at det svenske energitilsynet.
Det danske nyhetsbyrået Ritzau melder at danskene kun slapp til på det tyske markedet med sin forbybare vindmøllestrøm i 13 prosent av tiden i perioden.
Bakgrunnen er at nordens el-motorvei til kontinentet, en strømkabel mellom Jylland og Tyskland, ikke fungerer optimalt. Problemet er at det ikke eksisterer kraftige nok høyspentledninger fra Nordtyskland, hvor strømmen kommer inn fra nord, til Bayern, hvor mesteparten av den tyske industrien fortsatt holder til.
– Vi må få på plass flere velfungerende transportveier ut av Norde for å realisere det eksporteventyret som ligger i den grønne strømmen vår. Det har vi ikke i dag, sier Lars Aagaard, administrerende direktør i bransjeorganisasjonen Dansk Energi som også har skrevet til den danske energiminister Lars Chr. Lilleholt om saken.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen