Nyskaping
Norge er verdens 11. beste land på konkurranseevne
Sveits er best i den globale konkurransen for femte år på rad. Finland er best i Norden, mens Norge holder stand på en ellevte plass.
The Global Competitiveness Report 2015-2016 vurderer konkurranseevnen til 140 av verdens økonomier. Ved hjelp av en blanding av kvantitative data og spørreundersøkelser, rangerer World Economic Forum landenes samlede konkurranseevne ved å kombinere 113 indikatorer på 12 ulike områder som har betydning for konkurranseevnen:
Samfunnsinstitusjoner • infrastruktur • makroøkonomisk miljø • helse og grunnutdanning • høyere utdanning og forskning • markedsforhold • arbeidsmarkedets effektivitet • økonomisk utvikling i finansmarkedet • teknologisk nivå • markedets størrelse • næringslivets innretning • innovasjon.
Sveits topper Global Competitiveness Index for syvende år på rad. Landet er ledende i sin evne til å nyskaping og scorer høyt for sitt utdanningssystem og arbeidsmarkedets effektivitet, skrive World Economic Forum i rapporten. Sveits har en sterk infrastruktur de offentlige institusjoner er effektive og transparente og det makroøkonomiske miljøet er mer stabilt enn i de fleste andre land. Likevel er kostnadene for å gjøre forretninger i Sveits høy. Usikkerhet om sveitsernes fremtidige innvandringspolitikk trekker helhetsinntrykket noe ned, heter det i rapporten.
Singapore slår alle, bortsett fra Sveits for femte år på rad. Særlig effektiviteten, infrastrukturen og kvaliteten på høyere utdanning, scorer Singapore høyt på. Lav deltakelse av kvinner i arbeidslivet står på den negative siden.
Videre inntar USA tredjeplassen, som de foregående årene, mens Tyskland rykker opp til fjerdeplass på bekostning av Finland, som faller ned til åttende. Men finnene er fortsatt nordiske mestere i konkurranseevne. Sverige kommer på plassen etter – på niende, mens Norge – som i fjor – inntar 11.-plassen, et hestehode foran Danmark på tolvte plass.
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt