Samfunn
Norge – et fristed
SVs nestleder Bård Vegar Solhjell åpner for at Norge kan bli et fristed for nettsteder som Wikileaks og andre varslere. Han mener slike nettsteder styrker ytringsfriheten.
– Det er fascinerende å se hvordan Wikileaks nå har lagt ut dokumentene. Tidligere har de lempet ut tusenvis av dokumenter på en gang. Nå har de latt anerkjente nyhetsorganisasjoner gå gjennom dokumentene, og dermed sørget for ansvarsfull publisering. Det gjelder også norske medier, så langt jeg har sett, sier Solhjell til VG.
Wikileaks har til nå lagt fram om lag 1000 dokumenter fra amerikansk UD av de 250.000 dokumentene nettstedet sier de har til publisering. Solhjell mener dokumentene ikke kan skade samarbeidet mellom USA og andre land ved disse lekkasjene.
– Jeg er jo selv en del av maktapparatet, og mener at statsledere skal kunne ha fortrolige samtaler. Men jeg forsvarer retten til å publisere informasjon som er viktig for samfunnsdebatten, selv om jeg i blant kan mislike innholdet, sier han til VG.
Nylige artikler
YS ser mulighet for et godt lønnsoppgjør etter ny konjunkturrapport
Måling: Russere føler seg omringet av fiender
Forventer de største demonstrasjonene i USAs historie
Norge er annerledeslandet også i arbeidslivet
Konfliktløsningens tapte mulighetsrom
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?
Jens Kjeldsen forklarer hvorfor Mark Carneys tale i Davos var en retorisk suksess