Samfunn
Norge kan bli vaksinert raskere uten AstraZeneca-vaksinen
Smitteverndirektør Geir Bukholm i FHI mener Norges befolkning kan bli fullvaksinert raskere hvis man kutter ut AstraZeneca-vaksinen for godt.
Vaksinen er lagt på is mens det granskes en mulig, men ikke påvist sammenheng med alvorlige blodpropptilfeller. Folkehelseinstituttets smitteverndirektør sier til Aftenposten at leveransene av den er så ustabile at vi nesten klarer oss like godt uten.
– Det får ikke en dramatisk effekt på fremdriften, sier Bukholm.
Aftenposten skriver at hvis vi fjerner AstraZeneca helt fra planene, vil det ta opptil to uker lenger før alle over 18 år har fått første vaksinedose. Men likevel kan alle bli fullvaksinert fortere.
Det er fordi Johnson & Johnson-vaksinen bare krever én dose, og at vaksinene fra Moderna og Pfizer/Biontech tas med kortere mellomrom mellom dosene.
Nylige artikler
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
FN: Matvareprisene har ikke vært høyere på nesten fire år
Heller føleri enn fakta som premiss for politikk
Kraftig vekst i leieprisene – mange bruker sparepengene
Inkluderingsforskeren som ikke sa noe
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Hvordan inkludere ansatte med ADHD: Oslo kommune gir tips og råd til ledere
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering