Samfunn
Norges Bank frykter nasjonal kontantkrise
Bankene har ikke beredskapen i orden for å sikre at folk får tilgang til kontanter i en krisesituasjon, mener Norges Bank.
Det er ikke dokumentert at elektroniske løsninger kan ta over kontantenes rolle i en krise, heter det i en fersk rapport fra Norges Bank (NB).
– Finanstilsynet og Norges Bank vil følge opp beredskapen i betalingssystemet, sier visesentralbanksjef Jon Nicolaisen i en pressemelding.
Rapporten «Finansiell infrastruktur 2016», som ble presentert tirsdag, beskriver ikke hva slags kriser den ser for seg som kan rammekontantbetalingene.
Nicolaisen slår fast at Norge har et effektivt system for betalinger og finansielle transaksjoner.
– Samtidig står vi overfor utfordringer som vi må håndtere fremover, sier Nicolaisen.
Mer og mer kort
Nordmenn bruker stadig oftere kort for å betale for seg. Hver nordmann brukte kortet 391 ganger i fjor, i gjennomsnitt, går det fram av ny statistikk fra Norges Bank.
Betalinger i utlandet og over internett utgjør en økende andel av betalingene, heter det.
– Reduserte uttak av kontanter fra minibanker og i forbindelse med varekjøp tyder på at kontanter brukes stadig sjeldnere til betaling i Norge, skriver banken.
Det er 50 milliarder kroner i kontanter i omløp i året, en sum som har vært stabil de siste ti åra. Men ettersom nordmenn har stadig mer penger på konto, utgjør kontanter en stadig mindre andel av pengemengden.
Mobilbetaling
Betaling med mobiltelefon, for eksempel Vipps, blir mer imidlertid stadig mer populært.
Norges Bank påpeker at mobilbetaling som regel knyttes til internasjonale kort, som Visa, framfor bankenes egne betalingsløsninger, men mener det siste vil være både billigere og raskere. Den vil undersøke om bankoppgjørssystemet kan tilpasses mobilbetaling bedre.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen