Samfunn
Norges skattedirektør leder OECD-toppmøte om skatt
Oppfordrer til felles løsninger i internasjonalt samarbeid.
Skattedirektør Hans Christian Holte leder OECDs nettverk av skattedirektører. 26. – 28. mars 2019 møtes de ulike landene til toppmøte i Chile. Holte oppfordrer til internasjonalt samarbeid og felles løsninger.
– Mitt hovedbudskap i Chile er at vi må bevare troen på det internasjonale samarbeidet om felles regler og forståelse av disse. Vi må bruke kreftene i internasjonalt samarbeid på å skape et forutsigbart internasjonalt skattesystem for næringsliv og stater, ved å redusere og fjerne smutthull, uklarheter og risiko for dobbeltbeskatning, sier Hans Christian Holte, skattedirektør og leder for OECDs skatteforum, FTA.
Hva skal diskuteres i OECDs skattenettverk?
På møtet i Santiago, Chile, skal landene og skattedirektørene gjøre opp status på arbeidsprogrammer, diskutere utfordringer og nye felles tiltak. Viktige temaer på agendaen er internasjonal beskatning, digital økonomi, delingsøkonomi, deling og bruk av data og skattebistand.
– Vi må finne gode felles løsninger for skattelgging i forbindelse med digitaliseringen av økonomien, effektivisere utvekslingen av informasjon mellom skatteadministrasjoner, og bidra til åpenhet. Som skattedirektører skal vi ikke utvikle politikken, men finne de gode praktiske løsninger, sier Holte. Samtidig er jeg som skattedirektør i Norge opptatt av å peke på endringsbehov slik at faglige diskusjoner og politiske veivalg og beslutninger kan tas på et bredt og godt fundert grunnlag.
– Norge har kommet langt i å utvikle løsninger som sikrer god kvalitet på data, i forbindelse med informasjonsutveksling og deling av data. I Chile vil Norge dele både kunnskap, eksempler og erfaring med andre skatteadministrasjoner, sier Holte. Det er det første toppmøtet i OECD-nettverket siden Norge overtok ledelsen i styret på forrige møte i Oslo, september 2017.
OECDs skattenettverk FTA OECDs nettverk av skattedirektører kalles Forum on Tax Administration (FTA) og ble stiftet i 2002. FTA samler de øverste ledere fra skatteadministrasjoner i 53 land, inkludert alle OECD-land og alle G20-land. FTA skal identifisere, diskutere og påvirke relevante skattetrender og utvikle nye idéer som kan forsterke de ulike skatteadministrasjonene. Det er FTA-toppmøte hvert halvannet år. Les mer om FTA
Nylige artikler
Syltynn avtale mellom Iran og USA
Rekrutterere bruker ikke LinkedIn slik du tror – Vi skroller ikke gjennom innlegg
Flink, men uvillig
Svensk krafttrøbbel kan smitte over til Norge: – Ser uvanlig dyrt ut
Stordalen blir storeier i Norwegian etter gigantavtale
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt