nyheter
Norsk konjakkslektskap
Nordmenn elsker konjakk, som ble den desiderte vinneren på polet i fjor med en salgsøkning på hele 17,5 prosent. Fra før ligger nordmenns interesse for konjakken på verdenstoppen. Selv ikke franskmennene er i nærheten av å elske konjakken like mye som oss. Konjakk med norsk tilhørighet har en særstilling i Norge. Den aller eldste tilknytningen til Norge har Otard Cognac.
Bare de siste fem årene er konjakksalget bortimot doblet her til lands, en trend som ser ut til å fortsette. Årsaken er visstnok at konjakk med norsk tilhørighet har en særstilling hos oss. Ifølge Vinmonopolet står konjakk som bringer norske assosiasjoner for over 80 prosent av totalsalget. Det viser at det er en sterk tilhørighet mellom Norge og vindistriktet Cognac.
- Vi er veldig stolt av våre norske røtter, sier Philippe Johaud som er ambassadør og direktør ved Chateau de Cognac. Det er slottet til Otard. Innimellom tar han seg tid til å reise rundt i verden for å fortelle om Otard og konjakkens norske historie. Slottshistorien strekker seg tilbake til det 10. århundret og ligger ved elven la Charente, som flyter gjennom byen Cognac.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen