Næringsliv
Norsk næringsliv ønsket norsk ambassade i Libya
Statoil, Yara og Jotun oppfordret i fjor sommer Norge til å etablere en ambassade i Libya.
Amnesty reagerer kraftig på opplysningen:
– Gaddafi ble ikke en brutal diktator for én måned siden da folket gjorde opprør. Han har vært en brutal diktator siden 1969, sier John Peder Egenæs, generalsekretær i Amnesty Norge, til NRK.
Pressetalsmann Bård Glad Pedersen i Statoil avviser at de har ansvar for å utøve et eventuelt politisk press. Han sier at selskapet mener det er positivt med tilstedeværelse fra norske myndigheter i land der norsk næringsliv har aktivitet.
Utenriksdepartementet tok ikke oppfordringen, men statssekretær Espen Barth Eide (Ap) sier til NRK at UD ikke motsatte seg at disse sentrale næringslivsaktørene engasjerer seg i Libya.
Han sier at de tre norske selskapene ikke er alene om å ha etablert seg i Libya og legger til at man gjorde det fordi man trodde landet var i endring. (©NTB)
Nylige artikler
Equinor bestrider forelegg fra Økokrim – vil ta saken til retten
Husbanken: Bostøtten dekker mindre av boutgiftene enn før
KI-utvalg slår alarm: Vil skrote hjemmeeksamen
Stor mangel på tilrettelagte boliger: Utbyggerne kvier seg, kommunene mangler penger
Norge mangler en boligplan for eldrebølgen
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere
Digitaliseringsminister Karianne Tung om kunstig intelligens: En vekker for Norges digitale fremtid
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Lise Lyngsnes Randeberg: Unge arbeidstakere i advokatbransjen jobber ulovlig mye