Samfunn
– Norske bistandsmidler brukt til dyre konsulenter
– Normalt å gjøre internasjonalt, ifølge europaminister Vidar Helgelsen, som likevel tar litt selvkritikk.
Europaminister Vidar Helgesen ble i fjor kalt inn på teppet i svensk UD. Også norsk UD var bekymret over pengebruken i organisasjonen han ledet, skriver Aftenposten.
Tidligere har Helgesen jobbet i DU-systemet. For syv år siden fikk han toppjobben i det prestisjetunge IDEA, International Institute for Democracy and Electoral Assistance. Med hovedkvarter midt i Stockholm skulle organisasjonen – som støttes av 29 land rundt i verden – eksportere demokrati og valgassistanse til land i brytningsperioder, slik som Bhutan og Libya.
Svenske journalister fikk imidlertid tak i interne kontrakter som viste skyhøye honorarer til ledelsesseminarer.
Blant annet fikk tysk-kanadiske Kathleen Hamblin-Trué 28.000 kroner dagen for å drive med ledertrening. Opplæring av Helgesen selv skulle betales med 42.000 kroner for halvannen dags arbeid. Dette fremgår av kontrakten, som Aftenposten besitter.
Resultatet ble panikk i svensk UD, bekymring i norsk UD samt en styresak i IDEA hvor Helgesen måtte forklare seg om pengebruken.
En intern granskning i etterkant – utført av et eksternt firma – avslørte ikke noe direkte ulovlig i IDEA. Svenskene fikk høre at høye konsulenthonorarer er normalt. Dette var en internasjonal organisasjon, skriver Aftenposten.
– Jeg er enig i at konsulenthonorarene internasjonalt er altfor høye. Dette er et problem og det er jeg tydelig på, kommenterer Vidar Helgesen.
Journalist Nils Resare er kritisk til granskningen som ble gjennomført:
– Den gransker ingenting av verdi. For eksempel hvordan utnevnelsen av konsulenter ble gjort, om summene som ble betalt var rimelige og om det var noen andre problemer med styringen av IDEA, sier han til avisen. Han omtaler IDEA som «lite transparente», til tross for honnørord om demokrati og åpenhet.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring