Næringsliv
Norske finansdirektører mer optimistiske
Norske finansdirektører ser stadig lysere på fremtiden, både generelt og i vurderingen av økonomien i eget selskap.
Det viser den såkalte CFO-indeksen som utarbeides av storbanken SEB, skriver Dagens Næringsliv. Indeksen har i løpet av de tre siste månedene steget fra 58 til 65 på en skala der 50 utgjør et nøytralt utgangspunkt.
I undersøkelsen der drøyt 40 finansdirektører har svart, mener fire av fem (78 prosent) at bankenes utlånsvillighet overfor deres selskap er gunstig eller svært gunstig. Dette bidrar igjen til økt fremtidsoptimisme.
Finansdirektørene ser også for seg flere ansettelser, og særlig i utlandet.
I synet på den generelle økonomiske situasjonen sier tre av fire finansdirektører at situasjonen ser «bra» eller «svært bra» ut. Gruppen som er mest positive har vokst fra 11 prosent i august til 32 prosent i november. (©NTB)
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
Marlen Lauritsen/Silje Finnskog Jensen: Lederflukt er den største sikkerhetsrisikoen i norsk næringsliv