Næringsliv
Norske finansdirektører mer optimistiske
Norske finansdirektører ser stadig lysere på fremtiden, både generelt og i vurderingen av økonomien i eget selskap.
Det viser den såkalte CFO-indeksen som utarbeides av storbanken SEB, skriver Dagens Næringsliv. Indeksen har i løpet av de tre siste månedene steget fra 58 til 65 på en skala der 50 utgjør et nøytralt utgangspunkt.
I undersøkelsen der drøyt 40 finansdirektører har svart, mener fire av fem (78 prosent) at bankenes utlånsvillighet overfor deres selskap er gunstig eller svært gunstig. Dette bidrar igjen til økt fremtidsoptimisme.
Finansdirektørene ser også for seg flere ansettelser, og særlig i utlandet.
I synet på den generelle økonomiske situasjonen sier tre av fire finansdirektører at situasjonen ser «bra» eller «svært bra» ut. Gruppen som er mest positive har vokst fra 11 prosent i august til 32 prosent i november. (©NTB)
Nylige artikler
Spekter: – Kulturen vil bli salderingspost i kommunene
FT: USA knytter sikkerhetsgarantier for Ukraina til fredsavtale som gir bort territorium
Det er noe som mangler i debatten om innovasjon
Svar til Vegard Einan: Anbud er ikke veien til bedre tjenester
Stiller spørsmål om LO/Ap-samarbeid i Stortinget
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Kunstig intelligens og arbeidsliv: Fire scenarier for 2035
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?