Aktuelt
Norske stavkirker stadig mer populære
De 28 stavkirkene i Norge blir stadig viktigere besøksmål for turister fra inn- og utland, men de som ligger utenom hovedveiene sliter, særlig i Buskerud.
Fortidsminneforeningen eier åtte av Norges stavkirker, staten eier tre og Den norske kirke de resterende 17.
Heddal stavkirke i Notodden i Telemark har så langt i sommer har en økning i besøket på mellom 35 og 40 prosent i forhold til samme tid i 2014. I år får kirken minst 20.000 betalende gjester.
– Stavkirkene Borgund, Urnes, Kaupanger og Hopperstad i Sogn og Fjordane kan alle ved utgangen av juli vise til en besøksvekst på 20 prosent i forhold til samme tid i fjor, sier Tanna Gjeraker ved Borgund stavkirke.
Besøkskurvene til stavkirken i turistknutepunktet Lom i Oppland går også rett til himmels. Her har besøket økt med hele 42 prosent de fem siste årene – og veksten fortsetter:
Likevel er det flere som sliter, og Fortidsminneforeningen håper staten kan komme inn og støtte foreningen med driftsmidler slik de gjør med andre museer.
– Stavkirkene Uvdal, Torpo og Nore i Buskerud ligger alle litt utenfor turisthovedveiene. Disse kirkene har gått med underskudd i flere år, sier eiendomssjef i Fortidsminneforeningen Eli-Sofie Thorne. (©NTB)
Nylige artikler
Menn som taper for kvinner vil ha revansj
Bevilgningene til effektiv bistand bør økes, ikke reduseres
SSB-rapport: Folk har ikke dårligere råd – selv om det føles slik
Ny bok: – Blir seniorer skjøvet ut – eller velger de selv å gå?
Karriereutvikling som beredskap
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden