Samfunn
NRK offentliggjør hemmelige avhør
NRK publiserte torsdag alle de hemmeligholdte avhørene som dannet grunnlaget for avgjørelsen om Treholt-saken skal gjenopptas.
Gjenopptakelseskommisjonen har holdt avhørene lukket og hemmeligstemplet til tross for press, men nå kan alle lese avhørsutskriftene på en egen Treholt-side på NRKs nettsider.
NRK valgt å sladde enkelt navn og opplysninger i avhørene. Blant annet sladdes navn på tidligere ukjente personer som ikke har søkt offentlighet, og der navnet ikke har betydning for saken som granskes. Det er også sladdet opplysninger som kan bidra til identifisering der NRK har valgt ikke å bruke navn.
Gjenopptakelseskommisjonen skal på en pressekonferanse torsdag ettermiddag offentliggjøre sin beslutning om en eventuell gjenopptakelse av Treholt-saken.
Arne Treholt har tre ganger tidligere søkt om gjenopptakelse av straffesaken, men er blitt avvist hver gang, sist av Gjenopptakelseskommisjonen 15. desember 2008. (©NTB)
Nylige artikler
Økt motstand mot Trumps feilslåtte Iran-strategi
Juridisk påskenøtt: Har ansatte krav på ekstra betaling i påsken?
Røde Kors: Flere har dårlig råd i påsken
Ny måling: Fire av ti norske menn sier de vil stemme Frp
Superharryhandel og rånertreff: Svenskene forbereder seg til skjærtorsdag
Mest leste artikler
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Hybrid creep: Slik lokker arbeidsgivere ansatte tilbake til kontoret
Maria Lindborg Isaksen om Norges Banks rentepraksis: Et sosialt eksperiment med store konsekvenser