Næringsliv
Ny tyveri-trend
Tyverisikre biler gjør at forsikringsselskapene må betale ut mer til erstatning for tyverier fra biler enn tyverier av biler. Det fastslår Finansnæringens Hovedorganisasjon (FNH). I perioden 2003 - 2005 ligger antall bilinnbrudd mellom 15 og 23 prosent høyere enn antall biltyverier. Den generelle bilkriminaliteten har likevel gått nedover de siste årene. Folk har blitt flinkere til ikke å la verdifulle gjenstander ligge synlige i bilen, men fagsjef Erik Hagelsteen Vik i FNH sier at forsikringsbransjen den siste tiden har registrert at tyvene jakter på fastmontert utstyr. Særlig har airbager begynt å bli populært å ta.
- Dette er en ny utvikling, og vi har foreløpig ikke noen fullstendige forklaringer på hva som ligger bak dette, annet enn at det er en form for organisert bilkriminalitet. De siste tallene forteller oss imidlertid at dette er noe vi vil se mer av i tiden fremover også, spår Erik Hagelsteen Vik.
Nylige artikler
Støre vil ikke at bøndene skal sakke akterut igjen
Avgiftskuttene på drivstoff slo rett inn på prisene
Felleskjøpet-topp får ny rolle etter aksjeavsløring
Lederutvikling: Vi vet hva som virker – hvorfor gjør vi noe annet?
Folkehelse er også å ha noe meningsfullt å gå til
Mest leste artikler
Oppsagt kommunedirektør tapte i lagmannsretten – Kragerø kommune vant fullt ut
EUs likelønnsdirektiv kan gi ansatte rett til å sammenligne lønn
Tidligere Redd Barna-leder Birgitte Lange har skrevet bok om å søke en utvidet form for kjærlighet utenfor romantiske forhold. Også i arbeidslivet.
Kongshavn blir ny fergeterminal i Oslo: Ap og Frp raser mot avtalen
Ingvill Kvernmo om arbeidsmiljø og sykefravær: Hva holder folk i jobb?