jobb og ledelse

Nye bøker: Den Store Ideen - Steve D. Strauss

Sitter du med en liten oppfinner i magen? Synes du det er spennende med suksessrike innovasjonshistorier? Da kan Steve Strauss bok Den Store Ideen være verdt en gjennomlesing.

Publisert Sist oppdatert
Den Store Ideen (2002) er ikke ment som en oppskriftsbok på hvordan man lykkes med innovasjon. Boken er fra forfatterens side ment å være en underholdende bok med eksempler på fascinerende innovasjoner som Pampers engangsbleier, Post-it Notes, teflon og kattesanden Kitty Litter. Visste du for eksempel at kattesanden vi bruker i dag opprinnelig ble produsert som et industrielt oppsugingsmiddel? Eller at utgangspunktet for oppfinnelsen av fjernkontrollen i 1950 var at oppfinneren hatet reklame og ønsket å gi TV-titterne muligheten til lettvint å bytte kanal når reklamepausene begynte? Boken er delt inn i åtte seksjoner, hvor hver har forskjellige tema, som «Drømmen om det umulige», «Tilbud kan skape etterspørsel» og «Et spørsmål om penge». Siste seksjon summerer opp innovasjonens syv viktigste lærdommer. Her trekkes blant annet George Bernard Shaws kjente utsagn frem: «Noen folk ser på ting som finnes og spør ’hvorfor’? Jeg ser på ting som aldri har eksistert, og spør ’hvorfor ikke’?» Dette utsagnet ble forresten tilpasset og brukt som motto av Robert Kennedy. Da het det: «Tenk på ting som aldri har eksistert og spør: Hvorfor ikke?» Forretningsadvokaten Steve Strauss har skrevet til sammen ni bøker. De spenner seg fra bøker som The Complete Business Start-up Kit og Unofficial Guide to Starting a Home-Based Business til Divorce and Child Custody og The Complete Idiot’s Guide: Impeachment of the President. Den Store Ideen er den foreløpig første av Strauss bøker som er oversatt til norsk.

BESTSELGERE OM ØKONOMI OG LEDELSE
TittelForfatterForlagUker på listen
1. Ona FyrIngebrigt Steen JensenDinamo48
2. KaraokekapitalismenJ. Ridderstråle/K.A. NordströmUniversitetsforlaget4
3. Styrearbeid i praksisStein O. LevrosenUniversitetsforlaget-
4. Lignings-ABC 2003Skattedirektoratet11
5. Ledelse: Verktøy og virkemidlerMorten E. BergUniversitetsforlaget5
6. Målrettet prosjektstyringErling AndersenNKI-
7. Latterlig LønnsomtHaugen/MelhusGyldendal17
8. Strategy MapsRobert S. KaplanHarvard BusinessSchool Press-
8. Aksjekjøp og DaytradingOddmund GrøtteHegnar Media-
10. PresentasjonsteknikkTim HindleCappelen-
1) Både norsk og engelsk utgave
Rangeringen baserer seg på salg av bøker i kategoriene økonomi og ledelse i bokhandlerkjedene Ark, Norli og Tanum i perioden 16-30 mars 2004 Copyright: Økonomisk Rapport

Powered by Labrador CMS