Samfunn
Nytt direktorat innen høyere utdanning
1. juli er det nye Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse, med kortnavnet HK-dir, oppe og går
I det nye HK-dir samles mange av tiltakene som gjør at utdanning og opplæring er tilgjengelig for alle uavhengig av bakgrunn, kompetansenivå og funksjonsevne.
– Enten du er ny i Norge, har jobbet på samme arbeidsplass i flere tiår, har fagbrev eller master, trenger vi alle å utvikle oss og få faglig påfyll. Her får det nye direktoratet for høyere utdanning og kompetanse en nøkkelrolle, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Henrik Asheim (H) i en pressemelding.
Slår sammen etater
I forbindelse med stortingsmeldingen Styring av statlige universiteter og høyskoler, som regjeringen la frem i vår, ble det besluttet å slå sammen flere av direktoratene i utdanningssektoren, fra voksenopplæring til høyere utdanning.
HK-dir samler det tidligere Direktoratet for internasjonalisering og kvalitetsutvikling i høyere utdanning (Diku), Kompetanse Norge og deler av Unit – Direktoratet for IKT og fellestjenester i høyere utdanning og forskning, samt Universell, som i dag er tilknyttet NTNU. Direktoratet vil også få oppgaver fra Norsk senter for forskningsdata AS (NSD) og, på sikt, NOKUT.
− Ved å forene kunnskap og virkemidler fra seks virksomheter, skal vi bidra til at utdanning og opplæring med høy kvalitet er tilgjengelig for alle hele livet, og til at samfunnet og arbeidslivet får den kompetansen det er behov for i møte med de store samfunnsutfordringene, sier direktøren i HK-dir, Sveinung Skule i pressemeldingen.

Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt